2018 Lineup 200+ acts over 10 stages...

Subscribe to this RSS feed

Stage by Stage Lineups...

SHOREFIELDS MAINSTAGE

Happy Mondays • Levellers
Dub Pistols • The Showhawk Duo • Ferocious Dog • Skinny Lister • Mad Dog McRea • Colonel Mustard & the Dijon 5 • Mickey 9s • Dansi • Greater Spotted Ceilidh Band • She Choir + more TBA! 

+ BBC Music Introducing in the North East

 

THE DINGLE DELL 

Holy Moly & the Crackers 
Awry • Feed the Elk • Junkoactive Wasteman and his Tinphonia • La Sonora Boreal • Martha Hill • The Whippet Beans • Whiskey Moon Face • Yasser Kilanny 
+ Raw Vibe (DJ Set) 

 

WOODY’S 

Ben Catley • Have Mercy Las Vegas • Jo Strouzer feat. João Mello + Clementine Brown • John Wilkins • Leonie Evans • Mojo Hand • No Time For Jive • Six Piece Chicken Orchestra • Struggle Buggy • The Brick Thieves • The Corn Shacks • The King Bees • The Often Herd • The Teresa Watson Band • Toby Mottershead • Rob Heron (DJ Set)

Thursday Guests: Behold a Pale Horse • Detroit Social Club + more TBC 

 

THE VIKING BREWHOUSE

Sponsored by The Alnwick Brewery

Bessie & the Zinc Buckets • Bombskare • Elephant Sessions • Hip Hop Hooray • Esperanza • Eyeangle Records Sound System • Girobabies • Hati • Hayley McKay • JustSO • Ladies of Midnight Blue • Laurie Shepherd • Lindsay Walker • Liv‘n’G • Mad Ferret 
Martha Raine • Marty Craggs & Trevor Sewell • Pidge • Ragin' Against The Machine • Sea Bass Kid • Spring Break • The Stumblers • The Hollows • The Lightening Trip • The Skapones • Tibetans • Tom Mouse Smith 

+ Multiminded Indie Disco 

 

SKETCHY BEATS JAM TENT 

Aaron Wright • Black Cat Bone • Miracle Glass Company  • Burnt Paw • Chloe Whiteman • The Despicables • Futurology • Hessian Renegade • Jolly Roger • KC Johnston • Lindsay Walker • Martina Cannon Ball • Roelle Blue • Sapphire Notion • Simmons is Old • Steg G & The Freestyle Master • Supa & Da Kryponites • Victor Pope Band • The Violent Mood Swings • Werd • Wolfnote • Wormhat 
+ Little Seeds Portavibe Hifi ft. Koala Tea & Bolam 

Special Guests: The Funkerz • Sketchy Beats House Jammers

& open jam sessions in between featured acts 

 

HIGH TIDE DANCE TENT

A.Skillz • DJ Randall • DJ Seduction • Shades of Rhythm (live) • Earl Grey • DJ Elevate • Footprints Sound System • Fifty Shades of Rave • Hidden Agenda • Lively Up Crew • Mudfoot Blaps • Smokey Joe • Zero B

Hosted by - Aems • Madam B • Randy Dread • Sandy • Sarah Jane 

 

CIRCLE OF INCLUSION

Chris Liberator 
Bleephaus • Conrad Scott • DeadRum • Earl Grey • Glyn Wood • Jelly Jels • Kenny Mulligan • Leeroy and Ridla • Paulah • Rogue Squadron • Scot Nicolson • Sharon Common • Static : Mantira • Tokyo Acid Cru • WLSN + Live Percussion from Joolz

Hosted by - Sounds of Conical Bass

 

THE DUB SHACK

Pangea Sound System & Crew featuring: Glen Calculus & Rejimental Birdman + Guests:

Jah Glory • Jeggo • Ms MCQ • Rootikal Selector • Twin Ting (Common Unity) • Worm Sound • Zico MC • Zoob 

 

THE INSPIREDOME 

Madchester Sound System DJs • Britpop Mania DJs • Detroit Social Club (DJ set) • DJ John Hays (Forbidden House) • One Eyed Jack 

Tribute DJs: Dafter Punk • Fatboy Slima • Nothing But The Beat (Guetta Tribute) • The Calvin Harris Experience • Toasted Marshmallow (Marshmellow Tribute) 

Acoustic Sets: Gary Wales • Tom Mouse Smith 

 

STAGE TAKEOVERS:

BBC Introducing • Musicians Against Homelessness • The Bridge UK Hip Hop • Detox • Punch Drunk Comedy • Born Lippy 

 

+ MORE STAGES & ACTS STILL TBC